Panie z KGW Gminy Telatyn na Konferencji w Urszulinie

28 kwietnia 2019r. w Urszulinie koło Włodawy odbyła się Konferencja i Warsztaty Kół Gospodyń Wiejskich z Lubelszczyzny. Na warsztaty przybyło ponad 70 kół z terenu województwa lubelskiego. Powiat Tomaszowski reprezentowała Pani Katarzyna Gucz Członek Zarządu Powiatu Tomaszowskiego wraz z Kołami Gospodyń Wiejskich. Gminę Telatyn reprezentowały panie: Alicja Beń (KGW Wasylów), Alina Matwiejszyn (KGW Radków), Małgorzata Sachajko i Agnieszka Cioch ( KGW Łachowce) i Maria Jaszczuk i Krystyna Robaczyńska (KGW Łykoszyn). Gospodynie z Gminy Telatyn przygotowały m.in. pasztet z fasoli, pierożki z kaszą, pasztet z królika z jajkiem, chleb dyniowy, chleb z ziarnami, lemoniadę cytrynowo – miętową, słodziaki, alladynki z kapustą i grzybami oraz przetwory: paprykę z kapustą i papryczki z fetą. Obok dań zaprezentowały również piękne rękodzieło, wykonane przez poszczególne Koła Gospodyń.

 

Celem spotkania była przede wszystkim integracja i zapoznanie się KGW z Lubelszczyzny oraz zaprezentowanie dorobku poszczególnych Kół. Dodatkowo panie mogły zapoznać się z metodami aktywności połączonymi z edukacją ekologiczną w zakresie ochrony i wykorzystania dzikich roślin w lokalnych produktach. Gospodarzem uroczystości była pani Maryla Symczuk Starosta Hrubieszowski. W wydarzeniu udział wzięli m.in. pani Beata Mazurek wicemarszałek Sejmu RP, która objęła konferencję patronatem honorowym, pan Przemysław Czarnek Wojewoda Lubelski, pan Paweł Gilowski Prezes Zarządu WFOŚi GW w Lublinie, pani Monika Pikuła Kierownik KRUS w Tomaszowie Lubelskim. Z powiatu tomaszowskiego na konferencji zaprezentowały się także: KGW Jeziernia, KGW Brzeziny „Brzezinianki”, KGW Bełżec II, KGW Niemirówek Kolonia, KGW Tarnawatka, KGW Grodysławice, KGW „Tanewa” Susiec i KGW Polany.
W trakcie konferencji trwały konkursy na najładniejsze stoisko KGW, danie regionalne, najlepszy chleb domowego wypieku oraz produkt regionalny -rękodzieło. Wybór najlepszych dokonany został w drodze losowania. Nagrody dla laureatów konkursu wręczyli pani Beata Mazurek wicemarszałek Sejmu RP oraz pan Przemysław Czarnek Wojewoda Lubelski. Wszystkie panie otrzymały pamiątkowe torby. Po części konferencyjnej i wystąpieniach gości m.in. prof. dr hab. Barbary Kołodziej (Uniwersytet Przyrodniczy w Lublinie), dr hab. Mariusza Kulika, prof. UP (Uniwersytet Przyrodniczy w Lublinie) oraz mgr Marka Tokarzewskiego (Szkoła Główna Gospodarstwa Wiejskiego) nastąpiła część artystyczna, podczas której wystąpił Zespół Pieśni i Tańca „Jawor” oraz zespoły ludowe KGW.

 

Fot. Powiat Tomaszowski,

 

KGW Gminy Telatyn