SPOTKANIE OPŁATKOWE W GMINIE TELATYN

Spotkanie Opłatkowe to szczególna okazja do wspólnego przeżywania Świąt Bożego Narodzenia i zbliżającego się Nowego Roku. Radosna, życzliwa i rodzinna atmosfera towarzyszyła wszystkim, którzy spotkali się 20 grudnia br. na placu przy Urzędzie Gminy by wspólnie podzielić się Opłatkiem. Było mroźnie i chłodno aczkolwiek nastroje świąteczne trwały do samego końca.
Do Telatyna dotarło również Światełko z groty w Betlejem, które na ręce Wójta Gminy Telatyn przekazali harcerze z 19 DH Modrzewie wraz z opiekunem druhem Henrykiem Szarugą. W klimat zbliżających się Świąt Bożego Narodzenia wprowadzili wszystkich przybyli na spotkanie kolędnicy – uczniowie ze Szkoły Podstawowej w Telatynie i Szkoły Podstawowej w Telatynie oraz wszystkie obecne na spotkaniu zespoły: Lawenda, LTM oraz zespół śpiewaczy Klubu Seniora. Uczniowie przygotowali krótkie scenki z Jasełek Bożonarodzeniowych oraz kolędy i pastorałki. Ze specjalnym programem wystąpiły także poszczególne zespoły. Taniec mikołajkowo – świąteczny przygotowała grupa taneczna, której towarzyszył przybyły do Telatyna św. Mikołaj. Wiersz Bożonarodzeniowy,
utrzymany w klimacie patriotycznym przygotowała nasza lokalna regionalistka – pani Winczysława Bartecka. Wraz z paniami z Kół Gospodyń Wiejskich przy akordeonowym akompaniamencie pana Wiesława Stachurskiego, wszyscy zaśpiewali kolędę ,,Wśród Nocnej Ciszy”. Ewangelię wg św. Łukasza o narodzeniu Pana Jezusa odczytał ks. Jerzy Rzeszowski – proboszcz Parafii w Nowosiółkach. Następnie rozdano Opłatki i nastąpił piękny moment składania sobie życzeń. Zapanowała miła i serdeczna atmosfera, była to wyjątkowa chwila spotkania.
Do mieszkańców Telatyna przyjechał święty Mikołaj, który wszystkich częstował słodkościami. Panie z Kół Gospodyń Wiejskich przygotowały Kiermasz Świąteczny, podczas którego można było zakupić zarówno rękodzieło oraz pyszne ciasta świąteczne.
Odbyła się również Loteria świąteczna, podczas której można było wylosować ufundowane przez Wójta Gminy Telatyn świąteczne upominki, choinki przekazane przez Nadleśnictwo Mircze oraz kalendarze ścienne otrzymane od Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Zamościu.
Na zakończenie wszyscy obecni zostali zaproszeni na poczęstunek świąteczny – tradycyjny czerwony barszcz, pierożki i paszteciki, które przygotowały członkinie Kół Gospodyń Wiejskich Gminy Telatyn. Organizatorem wydarzenia był Wójt Gminy Telatyn pan Dariusz Kozłowski, Proboszcz Parafii pw. Podwyższenia Krzyża św. w Żulicach, Gminne Koła Gospodyń Wiejskich, oraz Szkoły Podstawowe: w Telatynie i Poturzynie.

Spotkanie (autor: Winczysława Bartecka)

Pewnie się tradycją stanie
Takie wspólne świętowanie
Tutaj na plac obok Gminy
Chętnie wszyscy przychodzimy.
Przychodzą tu starsi, młodsi
Przychodzi też młodzież szkolna
Która ma bogaty program
Są kolędy, są jasełka
Każdy na to wszystko czeka.
Jest Opłatek, są życzenia
Tradycyjnie się wymienia
Słowa zdrowia i radości
Sukcesów w pracy i wytrwałości.
By w Ojczyźnie naszej
Wolnej, Niepodległej
Żyło się dostatnio
I nie było biednych
Chcielibyśmy wszyscy
Aby kraj był wolny
Każdy był szczęśliwy
I miał byt spokojny
Żeby młodzi ludzie
W swoim kraju mieli pracę
Nie musieli jechać na życie tułacze
Tych co wyjechali
Dzisiaj pozdrawiamy
Przy świątecznym stole
Dla nich miejsca mamy.
By Ojczyzna nasza
Niepodległa była
I swoją wolnością
Zawsze się cieszyła.
A na całym świecie

Trwały pokój gościł
Ludzie żyli w zgodzie
Szczęściu i radosci.
O to dzisiaj wszyscy
Gorąco prosimy
Boga Najwyższego
Malutką Dzieciną.
Niechaj Boża Dziecina
W opłatkowej bieli
Wszystkich błogosławi
Wszelkich łask udzieli.
By Nowy Rok nastał
Dobry i szczęśliwy
I każdy odnalazł
Sens życia prawdziwy.