Spotkanie Opłatkowe w Gminie Telatyn

Zbliżające się Święta Bożego Narodzenia to szczególny i piękny czas kiedy składamy sobie wzajemnie świąteczne życzenia, nie tylko w naszych domach ale również w naszych lokalnych społecznościach. Okazję taką stwarzają nam organizowane w wielu miejscach Spotkania Opłatkowe, które cieszą się sporym zainteresowaniem mieszkańców. Społeczność gminy Telatyn również miała taką okazję, w dniu 19 grudnia br w Domu Strażaka w Telatynie odbyło się Gminne Spotkanie Opłatkowe, na które zostali zaproszeni wszyscy mieszkańcy. Uczestniczącym w spotkaniu osobom towarzyszyła radosna, życzliwa, rodzinna i świąteczna atmosfera.

Do Telatyna dotarło również Światełko z groty Betlejemskiej, które na ręce Wójta Gminy Telatyn przekazali harcerze z 19 DH Modrzewie wraz z opiekunem druhem Henrykiem Szarugą, którzy odebrali je w Zakopanem od Harcerzy ze Słowacji. Jak to podczas takiego spotkania bywa, nie zabrakło także kolędników – uczniów ze Szkoły Podstawowej w Poturzynie i Telatynie, którzy przygotowali krótkie scenki bożonarodzeniowe przygotowywane na szkolne Jasełka. Taniec mikołajkowo – świąteczny przygotowała grupa taneczna, a ze specjalnym koncertem kolęd wystąpiły dwa lokalne zespoły – Zespół Artystyczny ,,Fermata” i Zespół śpiewaczy ,,Lawenda”. Przy akordeonowym akompaniamencie pana Wiesława Stachurskiego, wszyscy zaśpiewali kolędę ,,Cicha Noc”. Ewangelię wg św. Łukasza o narodzeniu Pana Jezusa odczytał ks. Michał Kruk – wikariusz Parafii w Nabrożu. Następnie rozdano Opłatki i nastąpił piękny moment składania sobie życzeń. Była to wyjątkowa chwila spotkania – chwila wzruszeń, serdeczności i wzajemnej życzliwości. Życzenia dla wszystkich mieszkańców złożył Wójt Gminy Telatyn pan Dariusz Kozłowski.

Podczas spotkania rozstrzygnięto Konkurs na ,,Tradycyjne Ciasto Świąteczne”, w którym udział wzięło 10 Kół Gospodyń Wiejskich: KGW Telatyn, KGW Telatyn II, KGW Łykoszyn, KGW Radków, KGW Wasylów, KGW Marysin, KGW Posadów, KGW Nowosiółki, KGW Żulice, KGW Poturzyn. Różnorodność smaków i pomysłów na ciasto świąteczne była przeolbrzymia, a panie spisały się wyśmienicie. W ich wykonaniu powstały m.in. makowce, torty, ciasta miodowe. Po wnikliwej ocenie Jury w składzie: ks. Andrzej Bastrzyk – proboszcz Parafii w Żulicach, ks. Michał Kruk, pani Barbara Wójcik – Dyrektor Szkoły w Telatynie i pani Alicja Górnik – Dyrektor Biblioteki, ostatecznie przyznano następujące miejsca: I – KGW Łykoszyn ( Piernik świąteczny z sosem czekoladowo – wiśniowym), II – KGW Telatyn ( Makowiec z jabłkiem i rodzynkami), III – KGW Posadów ( Makowiec Gwiazda). Uczestnicy otrzymali pamiątkowe dyplomy i upominki. 

Tradycyjnie, jak co roku odbyła się również loteria, podczas której można było wylosować ufundowane przez Wójta Gminy Telatyn świąteczne upominki oraz kalendarze ścienne otrzymane od Uczelni Państwowej im. Szymona Szymonowica w Zamościu. Stroiki świąteczne przygotowali uczniowie ze Szkoły Podstawowej w Telatynie. Na zakończenie Wójt Gminy zaprosił wszystkich obecnych na poczęstunek świąteczny – tradycyjny czerwony barszcz, pierożki i paszteciki, które przygotowały członkinie Kół Gospodyń Wiejskich Gminy Telatyn.

Organizatorem wydarzenia był Wójt Gminy Telatyn pan Dariusz Kozłowski, Proboszcz Parafii pw. Podwyższenia Krzyża św. w Żulicach ks. Andrzej Bastrzyk, Dyrektor Biblioteki w Telatynie pani Alicja Górnik, Gminne Koła Gospodyń Wiejskich, oraz Szkoły Podstawowe: w Telatynie i Poturzynie.