Sielska ETNO-przygoda

Koło Gospodyń Wiejskich w Nowosiółkach realizowało projekt pt. „Sielska ETNO-przygoda” ” dofinansowany ze środków Narodowego Centrum Kultury w ramach programu „EtnoPolska Edycja 2023”. W ramach projektu odbyło się pięć działań edukacyjno-animacyjnych:
1. „Piknik pod chmurką” który odbył się 26 sierpnia 2023 r. w skansenie w Nowosiółkach. Podczas pikniku odbyły się warsztaty wypiekania staropolskich podpłomyków w zewnętrznym, wiejskim piecu oraz ich degustacja. Warsztatom towarzyszył pokaz dawnego sprzętu rolniczego i domowego oraz prelekcja na temat dawnej kuchni regionu i stroju lubelskiego wraz z prezentacją. Na uczestników czekały różne atrakcje i zabawy m.in. zabawa na dmuchańcach i animacje w skansenie.
2. Międzypokoleniowe warsztaty rękodzielnicze „Warto tworzyć by fajnie żyć”. W dniach 28-29.08.2023 roku ponad dwudziestoosobowa grupa dzieci wraz z opiekunami oraz grupa nieco starszych osób spotkali się w świetlicy w Nowosiółkach by uczestniczyć w warsztatach rękodzielniczych, które poprowadziła Pani Joanny Patron- instruktorka i właścicielka Zamojskiego Centrum Rękodzieł „W ramach sztuki”. Młodsi uczestniczy wykonali Etno-rzeźbę na stojaku z zastosowaniem metody mix-media. Dzieci wykazywały się dużą kreatywnością i zaangażowaniem, dbając o najdrobniejszy szczegół. W międzyczasie uczestnicy mogli posilić się przygotowanym poczęstunkiem- pizzą i przekąskami, posłuchać opowieści starszych uczestników o dawnych czasach a także o wzorach i motywach jakie stosowano do ozdabiania tutejszych domostw. Po wielu staraniach Etno-rzeźby były gotowe, każda inny, niepowtarzalna. Druga grupa wykonała patery nawiązujące kolorystycznie do naszego regionu z motywem owadów, których na terenach wiejskich nie brakuje: pszczół, motyli, żuków, ważek itp. Efektem naszej pracy było nie tylko wytworzone rękodzieło ale również wspólnie spędzony czas, wspólne rozmowy, integracja międzypokoleniowa jak również rozwijanie aktywności twórczej.
3. „Wyjazd po Etno-inspiracje”. Uczestnicy wyjazdu poznali historię pogranicza wschodniego i szukali inspiracji do twórczości nawiązującej do kultury wschodniej Polski. Wycieczka odbyła się w dniach 18-19 września. Mimo przekornej pogody humory dopisywały, a wyjazd okazał się przede wszystkim świetną lekcją historii. Uczestnicy udali się na Podkarpacie, by na tzw. Galicji poznać kulturę i obyczaje pogranicza wschodniego. Zwiedzili tam Skansen – Muzeum Budownictwa Ludowego w Sanoku oraz kolekcję ikon, Cerkiew św. Trójcy w Sanoku, drewniane cerkwie, które na naszych terenach były niegdyś w prawie każdej miejscowości. Wzięli udział w warsztatach kuchni bieszczadzkiej.

,,Dofinansowano ze środków Narodowego Centrum Kultury w ramach programu EtnoPolska Edycja 2023”.