Niezapomniany tydzień w Hiszpanii

Młodzież ze szkoły Podstawowej w Telatynie: Weronika Wójcik, Konrad Bartecki, Karina Marchiewicz, Eliza Mazurek, Nikola Opak, Amelia Stachewicz, Wiktoria Skiba, Emilia Bryk wraz z opiekunami panią Magdaleną Szymańską, panią Barbarą Wójcik oraz panem Bogusławem Wójcikiem uczestniczyli w wyjeździe do Hiszpanii w ramach programu ERASMUS +. Był to tydzień niezapomnianych wrażeń i przeżyć.

Pierwszego dnia, dzięki Panu Wójtowi Dariuszowi Kozłowskiemu oraz strażakom OSP Telatyn uczestnicy wyjazdu dojechali na lotnisko w Krakowie. Po wielogodzinnej podróży szczęśliwie dotarli do Sevilli w Hiszpanii, a następnie do Tomares. Na lotnisku entuzjastycznie przywitali ich opiekunowie projektu i rodziny u których mieli gościć. Dzień drugi był dniem integracji w rodzinach. zwiedzaniem Sewilli z rodzinami i wycieczką do parku rozrywki. Dzień trzeci rozpoczął się w Centrum Al-Andalus 2000 w Tomares (jeszcze przed wschodem słońca), gdzie uczniowie z Polski zostali przywitani przez hiszpańskie koordynatorki projektu ERASMUS+ oraz młodzież szkolną. Następnie młodzież została przyjęta w ratuszu AYUNTAMIENTO DE TOMARES przez Burmistrza Jose Maria Soriano, gdzie poznała historię budynku, w którym znajduje się Ratusz. W trakcie spotkania goście z Polski przekazali na ręce Burmistrza pamiątki promujące  Gminę Telatyn i szkołę oraz opowiedzieli o naszym regionie. Dzień czwarty miał miejsce w Sewilli.  Młodzież zwiedziła miasto, zobaczyła największą na świecie Katedrę pw. Najświętszej Marii Panny, gdzie znajduje się grób Krzysztofa Kolumba oraz 27 metrowy ołtarz, który prawie całkowicie pokryty złotem a także budynek korridy, gdzie regularnie odbywają się walki z bykami. Następnie wśród bajecznych willi i pałaców widzieli również wciąż wykorzystywaną rezydencję królewską Alcazar. Potem w Parku Maria Luisa, który znajduje się obok historycznego budynku Parlamentu Andaluzji w Sewilli, brali udział w zabawie terenowej wraz z innymi uczestnikami projektu. Wizytę w mieście zakończyli spacerem bulwarami rzeki Gwadalkiwir, najdłuższej rzeki w Hiszpanii, której istnienie przyczyniło się do powstania największego portu w Hiszpanii, do którego w XVI w. zwożono zdobyte na kontynencie amerykańskim złoto i gromadzono go w Torre del Oro (Gold Tower). Dzień piaty był dniem typowego ucznia w Hiszpanii rozpoczętym typowym hiszpańskim śniadaniem i wspólnym gotowaniem. Przewodniczącym był Pedro, szef kuchni w szkole. Gotowały drużyny złożone z wszystkich narodowości uczestników projektu. Po gotowaniu miały miejsce nauki tańca Sewilliana i meeting sportowy na kajakach.  Szóstego dnia ranek rozpoczął się bardzo wcześnie o 6.30  i był dniem wyjazdu autokarem do National Park Donana. Młodzież zwiedziła park i zobaczyła dziką przyrodę i zwierzęta żyjące na wolności. Po safari uczestnicy udali się do słynnego w Hiszpanii Santuario Nuestra Senora del Rocio i czestniczyła w pikniku na plaży Matalascanas Beach.  Siódmego dnia młodzież była na wycieczce w Sewilli, którą rozpoczęła od wizyty na targu z regionalnymi produktami spożywczymi, gdzie można kupić oliwę, oliwki, regionalne sery i inne smakołyki. Następnie uczestniczyła w zajęciach ozdabiania ceramiki, z której słynie Triana- dzielnica, znana w całej Andaluzji z Na zakończenia miała miejsce pożegnalna kolacja i dyskoteka w szkole.

Uczestnicy wrócili do domu w niedzielę rano. To był dla wszystkich wspaniały, edukacyjny wyjazd, który pozwolił poznać coś nowego i nawiązać nowe przyjaźnie.  

Fot. SP Telatyn