Zwiedziliśmy Muzeum Budownictwa Ludowego w Sanoku i Muzeum Młynarstwa i Wsi w Ustrzykach

Muzeum Budownictwa Ludowego w Sanoku i Muzeum Młynarstwa i Wsi w Ustrzykach były głównym celem wyjazdu tematycznego jaki został zorganizowany w dniach 20-21 października w ramach Programu Kultura Dostępna pn. ,,Świat jest ciekawy…z kulturą piękniejszy”. Dopisała zarówno pogoda jak i nastroje uczestników, którzy w przeciągu dwóch dni wiele zwiedzili i zobaczyli.
Muzeum w Sanoku to prawdziwa perełka kultury, która gromadzi zbiory historii polsko – ukraińskiego pogranicza. Skansen podzielony jest na kilka sektorów, w których można odnaleźć mnóstwo historii, niekiedy ciężkiej i smutnej. Zwiedzanie rozpoczęto od Galicyjskiego Rynku, który wiernie oddaje wygląd typowego drewnianego miasteczka południowo-wschodniej Polski. Oglądając poszczególne zagospodarowania domów uczestnicy wyjazdu mogli poznać kulturę jego mieszkańców i klimat jaki wówczas panował. Udało się też poznać kulturę łemkowską. Dalsza część zwiedzania bowiem obejmowała obiekty sakralne: Cerkiew pw. Narodzenia Bogurodzicy z Ropek z 1801 roku, Greckokatolicka Cerkiew pw. Św. Onufrego Pustelnika pochodząca z Rosolina z 1750 roku, Greckokatolicka Cerkiew pw. Narodzenia Bogurodzicy z 1731 roku z pięknymi ikonami oraz Kościół pw. Św. Mikołaja Cudotwórcy z 1667 roku z Bączala Dolnego. Po drodze mijano drewnianą synagogę z Połańca będącą repliką XVIII wiecznej bóżnicy, która została spalona w czasie II wojny światowej oraz liczne zabudowania. Po tradycyjnym obiedzie, gdzie uczestnicy mieli możliwość spróbowania tradycyjnych pierogów po łemkowsku, w Sanoku udało się również zwiedzić wystawę obrazów Zdzisława Beksińskiego – liczącą ok. 600 prac – ekspozycję prezentującą bogatą i różnorodną twórczość jednego z najbardziej intrygujących artystów współczesnych. Obrazy stanowią swoistego rodzaju odzwierciedlenie jego przeżyć i życiowych rozterek. Po wyjściu z muzeum uczestnicy udali się na rynek w Sanoku, gdzie znajduje się rzeźba Beksińskiego oraz zwiedzili Kościół i klasztor Franciszkanów z XVII wieku, który wbudowany jest w rogu sanockiego rynku. To właśnie tam zachowało się wiele zabytków – krzyż w głównym ołtarzu, obrazy, polichromie oraz dziewiętnastowieczne organy a samo wnętrze Kościoła tworzy niepowtarzalny klimat.
Na drugi dzień uczestnicy wyjazdu udali się do Ustrzyk Dolnych, gdzie miało miejsce zwiedzanie Muzeum Młynarstwa i Wsi, które funkcjonuje od 2011 roku i znajduje się w miejscu dawniej działającego tam młyna z 1925 roku. W budynku znajduje się kompletna linia służąca do czyszczenia i mielenia zboża, która robi niepowtarzalne wrażenie. Przy wejściu do Muzeum znajdują maszyny pochodzące z XIX w. – liczne młynki do mielenia zboża oraz potrzebne sprzęty do jego przetwarzania na chleb. W klimatycznej chacie chlebowej udało się zobaczyć sprzęty i naczynia do przygotowania chleba, starodawny piec, liczne sprzęty oraz piękne stroje. Tam również uczestnicy zjedli obiad, który był zupełnie inny od tego tradycyjnego. Dało się spróbować lokalnej zalewajki na zakwasie z żytniego chleba, regionalnych hreczniaki z sosem grzybowym oraz kluseczki z płatków owsianych.
Co prawda, zapewne nie udało się zobaczyć wszystkich atrakcji pogranicza polsko – ukraińskiego, ale uczestnicy przeżyli niesamowitą historyczną przygodę dzięki której udało się przenieść się w przeszłość i zobaczyć jak żyli nasi przodkowie.
,,Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury”