Koło Gospodyń Wiejskich w Nowosiółkach realizuje projekt pn “Sielskie klimaty – poznajemy tradycje i tworzymy kulturę”, który jest współfinansowany ze środków Narodowego Centrum Kultury w ramach programu EtnoPolska 2020.

15 sierpnia 2020 r. postanowiliśmy patriotycznie świętować setną rocznicę Bitwy Warszawskiej określanej jako “Cud nad Wisłą” oraz święto Matki Boskiej Zielnej. W tym dniu odbyły się warsztaty wypiekania staropolskich podpłomyków w zewnętrznym, wiejskim piecu oraz ich degustacja w Skansenie w Nowosiółkach. Uczestnicy warsztatów mogli własnoręcznie zagnieść ciasto na podpłomyki a następnie po wypieczeniu je skonsumować. Warsztatom towarzyszył pokaz dawnego sprzętu rolniczego i domowego oraz prelekcja nt. historii Nowosiółek oraz okolicznych miejscowości wygłoszona przez przez sołtysa – Daniela Pawłowskiego, który jest pasjonatem historii, kolekcjonuje dawne sprzęty oraz prowadzi skansen. Sołtys przygotował wystawę upamiętniającą przypadającą 15 sierpnia 2020r. setną rocznicę tej wyjątkowej bitwy – symbolu wolności Polski i Europy. Z tej okazji dzieci wzięły udział w konkursie plastycznym o tematyce patriotyczne a że pięknie pomalowały obrazki wszystkie zajęły pierwsze miejsce. Nagrodami w konkursie były zabawki i dyplomy.
Dzięki warsztatom dzieci poznały smak podpłomyków, które jadali ich dziadkowie i pradziadkowie a dorośli pomagając dzieciom w przygotowaniu tych pyszności, mogli powspominać czasy dzieciństwa i młodości. Wspólna praca przy przygotowaniu podpłomyków a następnie wymiana doświadczeń i opowieści o dawnych czasach zakończyła się degustacją podpłomyków i wspólną integracją. Czas upłyną bardzo szybko w miłej i sympatycznej atmosferze. W warsztatach wzięli udział mieszkańcy Nowosiółek oraz okolicznych miejscowości oraz odwiedzający nas goście.

Tekst i foto : KGW Nowosiółki