Dożynki Gminno- Parafialne

Dożynki w naszej, staropolskiej tradycji to szczególny czas – nie tylko dziękczynienia Bogu za błogosławieństwo i zebrane plony ale też zauważenia i docenienia ciężkiej pracy rolnika, dzięki której codziennie na stoły w naszych domach trafia polski chleb. W Gminie Telatyn uroczystości dożynkowe odbyły się 27 sierpnia br w pięknej wiejskiej scenerii z udziałem Wójta Gminy Telatyn pana Dariusza Kozłowskiego z małżonką, Sekretarza Gminy pani Małgorzaty Bryk, kapłanów – ks. Andrzeja Bastrzyka – proboszcza parafii w Żulicach i zarazem współorganizatora wydarzenia, ks. Jerzego Rzeszowskiego – proboszcza parafii w Nowosiółkach, ks. Eugeniusza Adamka – proboszcza parafii w Rzeplinie oraz zaproszonych gości – pani Moniki Aleksandrowicz, która reprezentowała Posła na Sejm RP pana Tomasza Zielińskiego, Radnego Sejmiku Województwa Lubelskiego pana Roberta Bondyry, Przedstawiciela Zarządu Powiatu Tomaszowskiego pana Wiesława Cielicy i Radnego Powiatu pana Jana Kowalczyka, Wójta Gminy Bełżec pana Andrzeja Adamka, zastępcy Burmistrza Tyszowiec pana Pawła Kliszcz, Przewodniczącego Rady Gminy Telatyn pana Jarosława Romanowskiego i Radnych Gminy Telatyn, pana Adriana Szumowskiego z Fundacji Rozwoju Gospodarki i Innowacji im. E.Kwiatkowskiego w Lublinie, Kierownika Biura Powiatowego ARiMR w Tomaszowie Lub pani Katarzyny Żurawskiej, mjra Jana Pocztara z Placówki Straży Granicznej w Chłopiatynie, st.chor. szt. Agaty Kozar z Placówki Straży Granicznej w Dołhobyczowie, Nadleśniczego Nadleśnictwa Mircze pana Leszka Dmitrocy, asp. Adriana Wojtasa – Kierownika Posterunku Policji w Łaszczowie, Dyrekcji Szkoły Podstawowej w Telatynie – pani Małgorzaty Śliczniuk – Loda i pani Wiesławy Przytuły, Dyrektor Biblioteki Publicznej Gminy Telatyn pani Alicji Górnik, delegacji z poszczególnych Kół Gospodyń Wiejskich wraz z Przewodniczącą panią Agnieszką Fronc, przedstawicieli Ochotniczych Straży Pożarnych wraz z Prezesem Zarządu Oddziału Gminnego ZOSP RP druhem Romanem Kurnikiem, sołtysów z Gminy Telatyn wraz z panią Małgorzatą Malinowską, Seniorzy z Gminnego Klubu Seniora oraz bardzo licznie przybyłych mieszkańców Gminy Telatyn.
Część oficjalna rozpoczęła się barwnym korowodem dożynkowym, który prowadzili Starostowie Dożynek – Starościna pani Elżbieta Sachajko i Starosta pan Marek Koza przy dźwiękach dożynkowej pieśni ,,Plon, niesiemy plon”. Na ręce włodarza gminy i obecnych księży Starostowie przekazali chleb i kwiaty. Wierszyk okolicznościowy wyrecytowały dzieci: Diana Bryk, Izabela Dziedzic i Anna Remiszewska, prezentacji poszczególnych wieńców dokonał ks. Andrzej Bastrzyk. Wieńce jak co roku prezentowały się bardzo pięknie, wykonane zostały z tegorocznych kłosów zbóż i udekorowane kwiatami i ziołami. Po powitaniu, przemówieniach okolicznościowych odprawiona została Msza św. w intencji rolników z gminy Telatyn. Część oficjalna zakończyła się tradycyjnym poczęstunkiem Chlebem dożynkowym oraz ciastem i wypiekami przygotowanymi przez panie z Gminnych Kół Gospodyń Wiejskich.
Dla uczestników przygotowano wiele atrakcji, obecni podczas Dożynek wystawcy przygotowali stoiska promocyjne: Towarzystwo Ubezpieczeń Wzajemnych TUW, miody Pasieka rodzinna ApiBart, Komenda Powiatowa Policji w Tomaszowie Lubelskim, KRUS w Tomaszowie Lubelskim, Pracownia galeria rękodzieła Brama Parkowa Kryłów i artysta plastyk Karolina Laszuk, Stalovy – maszyny rolnicze, Stowarzyszenie Moje Nowosiółki, dla dzieci zabawy prowadziły animatorki z agencji eventowej Hulaj Duszo! i dodatkowo były dmuchańce i stoisko z zabawkami. Wóz strażacki zaprezentowała Jednostka OSP Telatyn. Jak to na dożynkach bywa, dla wszystkich była tradycyjna grochówka i pieczony prosiaczek ufundowany przez pana Wójta z małżonką, były też lody i gastronomia.
Działo się też na scenie – część artystyczną Dożynek rozpoczęli najmłodsi mieszkańcy Gminy Telatyn – Przedszkolaki z grupy 4 latków, 5- latków i zerówki. Dzieci pięknie ubrane w ludowe stroje przygotowały przedstawienie, taniec i piosenkę pod czujnym okiem pań – Izabeli Kozak, Joanny Gawędy, Marioli Kowalczyk i Iwony Jaśkiewicz. Następnie na scenie zaprezentowały się nasze gminne zespoły – zespół ,,Lawenda” i ,,Fermata”. Gościnnie przygrywała też Kapela Bełżecka. Gwiazdy wieczoru zespół MeGustar i Shantel zgromadziły rzeszę młodzieży, która przy scenie bawiła się do późnych godzin wieczornych. Wspólną zabawę zakończyła dyskoteka z zespołem 4Heven.
Dziękujemy wszystkim, którzy w jakikolwiek sposób przyczynili się do organizacji wydarzenia – Kołu Gospodyń Wiejskich Telatyn II, jednostce OSP Telatyn II, sołectwu Telatyn II, wszystkim delegacjom za piękne, oryginalne wieńce, wszystkim Kołom Gospodyń z Gminy Telatyn, naszym zespołom oraz wszystkim zaangażowanym w to dożynkowe dzieło w naszej gminie.