Warsztaty stylizacji mebli dla członkiń KGW Nowosiółki.

W ramach projektu „Tropem ETNO-inspiracji” realizowanego przez Koło Gospodyń Wiejskich w Nowosiółkach, 15 lipca 2021r. członkinie KGW Nowosiółki uczestniczyły w warsztatach stylizacji mebli i ścian – poziom I. Warsztaty odbyły się pod czujnym okiem Pani Joanny Patron- instruktorki i właścicielki Zamojskiego Centrum Rękodzieł „W ramach sztuki”. Na początku omówione zostały etapy przygotowania powierzchni do malowania i kwestie zastosowania odpowiednich podkładów. Uczestniczki poznały wiele technik stylizacji mebli i ścian, które mogą zastosować w domu: technikę malowania na gładko, technikę malowania strukturalnego, techniki postarzania i patynowania za pomocą farb i wosków, techniki cieniowania, efekt łuszczącej się farby za pomocą Saltwash, spękania jednoskładnikowe, wykończenia pastą pozłotniczą oraz folią w płatkach. Każda z uczestniczek pomalowała deskę szkoleniową według własnej koncepcji i własnego pomysłu. Czas upłynął bardzo szybko ale też bardzo pracowicie, po sześciu godzinach intensywnej pracy deski były gotowe a uczestniczki bogatsze o dużą dawkę wiedzy i umiejętności. Powstałe deski mogą być wykorzystane jako obraz, wieszak półka, ramka na zdjęcia itp. Po krótkiej przerwie uczestniczki zabrały się za restaurację starej ponad 50-letniej skrzyni, która wymaga odnowy i zabezpieczenia przed dalszym niszczeniem. Kobiety dokonały odczyszczenia skrzyni z wielu warstw farb i przygotowały ją do nanoszenia wzorów i motywów. Pani Joanna omówiła techniki zdobienia z nawiązaniem do wzorów ludowych typowych dla naszego regionu. W godzinach wieczornych warsztaty zakończyły się naniesieniem wzorów na skrzynię.
Efekt końcowy zostanie zaprezentowany po zakończeniu wszystkich prac, czyli pomalowaniu wzorów i motywów, nadaniu koloru skrzyni z zachowaniem charakteru skrzyni i widocznym upływem czasu oraz zabezpieczeniu elementów metalowych przed korodowaniem i niszczeniem.
Dofinansowano ze środków Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu w ramach programu Narodowego Centrum Kultury EtnoPolska 2021.