Warsztaty kulinarne z jarzębiną w tle

Już lato odeszło i kwiaty przekwitły, a jeszcze coś w polu się mieni, To w polu i w lesie czerwienią się, spójrzcie korale, korale jesieni. Idzie lasem pani jesień, jarzębinę w koszu niesie. Daj korali nam troszeczkę, nawleczemy na niteczkę. (autor: Anna Beata Chodorowska) Kolejne spotkanie warsztatowe w Klubie Seniora za nami. Tym razem tematem przewodnim była jarzębina, która została przetworzona na dżem, konfiturę i glazurę do mięsa. Warsztaty poprowadziła pani Ewelina Galant-Woźniak przy wsparciu pani Agnieszki Śmiałko. Po kilkugodzinnym spotkaniu powstały jarzębinowe pyszności, które będą doskonałym dodatkiem do mięsa. Konfitura z jarzębiny • 1 kg dojrzałej jarzębiny jadalnej • 600 g cukru • 1/2 kg jabłek • 1/2 kg gruszek • 1/2 szklanki wody • 1 łyżka startego imbiru Słoiki wyparz. Jarzębinę przebierz, usuń gałązki i listki, a następnie umyj. Jeśli jarzębina była zbierana przed przymrozkami przemroź ją w zamrażarce przez 2-3 dni. Przed rozpoczęciem przygotowywania konfitury jarzębinę zamrożoną przelej wrzątkiem i zostaw na 10 minut. Owoce wsyp do garnka, dodaj cukier i wodę – smaż pół godziny. Cały czas mieszaj. Jabłka i gruszki umyj, obierz, usuń gniazda nasienne i pokrój w kostkę. Dodaj do jarzębiny razem z imbirem. Smaż przez 2-3 godziny, nie pozwalając na przypalenie owoców. Gorącą przełóż do słoików i zakręć. Poddaj pasteryzacji. Dżem z jarzębiny Jeśli zastanawiasz się co zrobić z jarzębiny, pierwszą dobrą odpowiedzią jest: dżem. Dżem jest słodki, uzupełnia wytrawne smaki, jak również sprawdzi się jako kanapkowe smarowidło. Dodatek w postaci słodkich jabłek nie jest konieczny, ale redukuje ilość cukru dodanego do dżemu jarzębinowego. Składniki: • 1 kg jarzębiny, • 1 kg jabłek, • 200 g cukru.
Sposób przygotowania:
1. Owoce jarzębiny oczyść i umyj, przełóż do garnka i zalej zimną wodą. Zagotuj. Odcedź.
2. W czajniku zagotuj wodę, owoce umieść w garnku i zalej wrzątkiem.
3. Do jarzębiny dodaj jabłka, gotuj przez 15 minut na małym ogniu i po upływie kwadransa dodaj cukier. Gotuj jeszcze 15 minut.
4. Gotowy dżem z jarzębiny i jabłek przełóż do wyparzonych i najlepiej gorących słoików, zakręć i ustaw do góry dnem.
Ekskluzywna glazura do mięsa lub serów z jarzębiny oraz z aronii Potrzeba: – 2 kg oczyszczonej aronii lub jarzębiny, jarzębinę wcześniej przez 2-3 dni przemrażam, można też przemrożoną jeszcze zagotować i odcedzić, aby było mniej goryczki; aronię też można przemrozić, jeśli ktoś woli mieć mniej goryczki – 1 cytryna – 1,40 kg cukru lub mniej- według uznania – 100-200ml rumu – mielony cynamon – 1 duży (32g) cukier wanilinowy – 2-3 goździki Wykonanie: Owoce aronii lub jarzębiny posypać cynamonem i cukrem wanilinowym, dodać roztłuczone goździki i plastry cytryny razem ze skórką. Wysypać wszystko na głęboką blaszkę do pieczenia, posypać cukrem. NIE MIESZAĆ. Wstawić do piekarnika nagrzanego do 180 stopni na około 30 minut, aż się cukier rozpuści. Następnie wyjąć blachę, wlać rum, wymieszać i napełnić słoiki. Nie pasteryzować, odwrócić do góry dnem, jeśli ktoś dla pewności woli pasteryzować, to krótko przez kilka minut.