W Gminie Telatyn rozmawiali o ASF

14 marca br mieszkańcy Gminy Telatyn, a w szczególności producenci i hodowcy trzody chlewnej mieli okazję spotkać się z Wicewojewodą Lubelskim panem Robertem Gmitruczukiem. W spotkaniu uczestniczyli także: Powiatowy Lekarz Weterynarii pani Janina Wojtas, z-ca kierownika Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa w Tomaszowie Lubelskim pani Katarzyna Żurawska oraz z-ca kierownika Wydziału Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego Lubelskiego Urzędu Wojewódzkiego pan Mariusz Pruchniewicz.

Wszystkich obecnych powitał gospodarz miejsca – Wójt Gminy Telatyn pan Dariusz Kozłowski. Spotkanie odbyło się w Sali Narad Urzędu Gminy w Telatynie. Tematem zorganizowanego zebrania były szkody wyrządzane przez zwierzynę łowną w tym dziki oraz zagrożenie chorobą ASF i profilaktyka stosowana w zapobieganiu tej choroby. Była to doskonała okazja, by z bezpośredniej wypowiedzi fachowców z dziedziny ASF, dowiedzieć się jakie obowiązki ciążą na producentach i hodowcach związane z Afrykańskim Pomorem Świń.

Jak podkreślił i przestrzegał zebranych rolników Wojewoda ,,ASF jest chorobą. To zjadliwy wirus, który błyskawicznie atakuje i zabija świnie oraz dziki, nie jest szkodliwy dla człowieka, jest jednak zabójczy dla gospodarki”. W związku z realnym zagrożeniem chorobą prosił również zebranych rolników o zachowanie wzmożonej uwagi i ostrożności oraz przestrzeganie bioasekuracji.