W Gminie Telatyn odbył się Gminny Festiwal Muzyki, Kuchni i Tradycji

Gminny Festiwal Muzyki, Kuchni i Tradycji” odbył się w Wasylowie w malowniczej wiejskiej scenerii 21 sierpnia 2022 roku. Wydarzenie zorganizowane zostało przez Bibliotekę Publiczną Gminy Telatyn i Wójta Gminy Telatyn. Na scenie, jak również poza nią organizatorzy zapewnili uczestnikom moc atrakcji – zarówno muzycznych jak i kulinarnych. Scena należała przede wszystkim do lokalnych zespołów ludowych. W niedzielne popołudnie na scenie zaprezentowali się: Zespół Artystyczny Fermata, Zespół Śpiewaczy Lawenda, Kapela Mirecka, Kapela Tomaszowska oraz zespół Diament. Ucztę kulinarną zapewniły Panie z Kół Gospodyń Wiejskich z terenu gminy Telatyn, które przygotowały dla uczestników mnóstwo pyszności – różnego rodzaju ciasta, pierożki, paszteciki i inne lokalne smakołyki. Pokaz kulinarny wraz z warsztatami poprowadził profesjonalny kucharz – Pan Adam Dziura, który częstował m.in. sałatką ze świeżych warzyw i chłodnikiem ze świeżego ogórka. Uczestnicy imprezy mieli również możliwość wzięcia udziału w warsztatach rękodzielniczych i garncarskich. Podczas warsztatów rękodzielniczych, które prowadziła Pani Joanna Patron z pracowni rękodzielniczej „W ramach sztuki” uczestnicy wykonali torby na zakupy malowane liśćmi. Pan Mirosław Lipski z pracowni ceramicznej „Warto bo z Roztocza” do godzin wieczornych pomagał uczestnikom w tworzeniu przeróżnych naczyń ceramicznych: kubków, miseczek i flakoników. Na najmłodszych natomiast czekały atrakcje w formie dmuchańców i zabawy z animatorami Agencji Eventowej Hulaj Duszo. Dzieci jeździły taczką, przeciągały linę i spacerowały w olbrzymich kapciach na czas. Za udział w konkursach dzieci otrzymały liczne nagrody i pamiątkowe upominki z Gminy Telatyn. W trakcie Festiwalu można było podziwiać również wystawę historyczno – ludową przygotowaną przez przedstawicieli Stowarzyszenia Moje Nowosiółki a także zapoznać się ze sprzętem wojskowym na specjalnej makiecie militarnej. Do późnych godzin nocnych uczestnicy bawili się na festiwalu a muzyka i śpiew roznosiły się po okolicy.
Festiwal pokazał jak olbrzymi potencjał kulinarny, rękodzielniczy i muzyczny z nawiązaniem do tradycji drzemie w mieszkańcach Gminy Telatyn. Swoją pracą nie tylko wzbogacają telatyńską ziemię ale potrafią się również zintegrować i wspólnie bawić.
,,Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu Narodowego Centrum Kultury EtnoPolska. Edycja 2022”