Upamiętniono pomordowanych 79 lat temu mieszkańców Poturzyna

Wydarzenie którego organizatorem byli Wójt Gminy Telatyn pan Dariusz Kozłowski, Proboszcz Parafii Nowosiółki oraz mieszkańcy Poturzyna rozpoczęło się w Kościele Parafialnym pw. Przemienienia Pańskiego w Nowosiółkach dnia 31 marca 2023 roku Koronką do Miłosierdzia Bożego w intencji pomordowanych. Uczestniczyli w nim mieszkańcy Gminy Telatyn oraz zaproszeni goście: Pan Tomasz Zieliński – Poseł na Sejm RP, Pan Jarosław Korzeń – Wicestarosta Powiatu Tomaszowskiego, Pan Wiesław Cielica – Członek Zarządu Rady Powiatu Tomaszowskiego, który reprezentował NSZZ Solidarność Rolników Indywidualnych, pan Jan Kowalczyk – Radny Rady Powiatu Tomaszowskiego, Radni Gminy Telatyn wraz z Radnym z Poturzyna panem Dariuszem Dziedzicem, społeczność szkolna ze Szkoły Podstawowej w Telatynie na czele z Dyrekcją: panią Małgorzatą Śliczniuk-Loda i panią Wiesławą Przytułą  oraz gronem pedagogicznym, harcerze z 19 DH Modrzewie ze Stowarzyszenia Harcerstwa Polskiego ,,Harcerska Brać”  wraz z druhem Henrykiem Szarugą oraz zuchy ,,Ogniki”, Dyrektor Biblioteki pani Alicja Górnik, przedstawiciele Stowarzyszenia Moje Nowosiółki, sołtys miejscowości Poturzyn  – pani Elżbieta Sławińska oraz służby mundurowe: Porucznik Straży Granicznej Grzegorz Stelmaszczuk – kierownik zespołu Służby Dyżurnej w Placówce Straży Granicznej w Dołhobyczowie i Porucznik Straży Granicznej Sebastian Harbuz – kierownik Zespołu Służby Granicznej w Placówce Straży Granicznej w Chłopiatynie. Obecna była również pani Anna Naja Przewodnicząca Rady Miejskiej Gminy Hrubieszów.

Po wystąpieniach okolicznościowych miała miejsce część artystyczna przygotowana przez uczniów Szkoły Podstawowej w Telatynie pod opieką pani Moniki Tętnowskiej i pani Joanny Szuryn. Mszę świętą w intencji pomordowanych odprawił Proboszcz Parafii Nowosiółki ks. Jerzy Rzeszowski.

Nabożeństwo swoim śpiewem ubogacił Chór  Parafii Nowosiółki wraz z panią Anną Sienkiel.

Po uroczystościach w Kościele poszczególne delegacje udały się do Poturzyna, gdzie złożono kwiaty i zapalono znicze pod pomnikiem ku czci pomordowanych.

Bolesna to karta w naszej lokalnej historii. W tym roku przypada już 79 rocznica tych bestialskich mordów na mieszkańcach Poturzyna i uciekinierów z sąsiedniej miejscowości. 1 kwietnia 1944 roku Ukraińska Powstańcza Armia dokonała napaści na wieś Poturzyn. Pomogła jej w tym także 14 ukraińska Dywizja Grenadierów SS. Całością akcji dowodził Iwan Sycz- Sajenko ps “Jahoda”. Wykorzystano wtedy fakt, że stacjonujący tu oddział AK Jana Sierleczki przegrupował się do pobliskiego Telatyna. Ukraińska sotnia otoczyła wieś i rozpoczęła się selekcja. Upowcy sprawdzali dokumenty i kazali mówić ukraiński pacierz. Gdy trafili na polską rodzinę, wszystkich zabijali na miejscu. Nie oszczędzali ani starców, ani dzieci, ani chorych. Ludzie na kolanach prosili o litość. Na darmo. Strzelano do nich, kłuto widłami, zabijano siekierami. Jak podkreślił Wójt Gminy Telatyn w swoim okolicznościowym przemówieniu: ,,Dziś mija 79 lat od tych tragicznych wydarzeń, które pomimo upływu lat są nadal żywe….żywe w naszych sercach i pamięci.  To ponad 160 osób – matek, ojców, dziadków, dzieci. To konkretni ludzie i nasi przodkowie, mieszkańcy tej ziemi. Trudno obojętnie przejść obok tych wydarzeń, nawet w kontekście dzisiejszej sytuacji na Ukrainie. Mimo całej empatii i współczucia, pomocy niesionej przez naród polski, nam nie wolno zapominać i odwracać oczu od naszej przeszłości, od historii, która oprócz tych pięknych kart ma również te bolesne.(…) Trzeba budować poprawne relacje, trzeba sobie pomagać. Wybrzmiewa to bardzo głośno zwłaszcza dziś, kiedy toczy się wojna na Ukrainie. Ale przede wszystkim trzeba stanąć w prawdzie. W prawdzie o naszej przeszłości. To tylko na prawdzie bowiem można zbudować trwały fundament łączący naród polski i naród ukraiński „Nie o zemstę bowiem ale o pamięć wołają ofiary. Ojczyzna to ziemia i groby. Narody tracąc pamięć, tracą życie” – inskrypcję tą wyrytą na pomniku upamiętniającym ofiary rzezi wołyńskiej na Cmentarzu Rakowickim w Krakowie możemy przytoczyć i dzisiaj. Zapewne słowa te często powtarzają również rodziny ofiar tej poturzyńskiej zbrodni. Nie chodzi bowiem o zemstę. Chodzi o pamięć, o modlitwę, o szacunek, o pochylenie głowy nad tą mogiłą w Poturzynie.”

Dziękujemy wszystkim obecnym za udział w uroczystości i zaangażowanie w jej przygotowanie.