Śladem miejsc historycznych – rowerem po Gminie Telatyn

Biblioteka Publiczna  Gminy Telatyn

W czwartkowe popołudnie 11 lipca brodbył się w Gminie Telatyn Rajd Rowerowy szlakiem miejsc historycznych, który można by rzec miał charakter wielopokoleniowy. Wzięło w nim udział 50 osób – miłośników aktywnego wypoczynku na rowerze w różnym wieku. Były to zarówno dzieci, młodzież jak i dorośli. Organizatorami wydarzenia była Biblioteka Publiczna Gminy Telatyn przy współpracy Urzędu Gminy Telatyn.

Trasę rajdu stanowiła pętla : Telatyn – Wasylów – Poturzyn – Wasylów – Telatyn. Przed wyjazdem w trasę zasady bezpiecznego poruszania się rowerem po drogach przedstawił uczestnikom rajdu policjant – dzielnicowy z  Komisariatu Policji w Łaszczowie, którzy przybliżył wszystkim jak bezpiecznie zachowywać się na drodze. Pierwszy postój odbył się przy pomniku upamiętniającym poległych podczas II wojny światowej, na którym znajduje się również tablica upamiętniająca 100-lecie Odzyskania przez Polskę Niepodległości. Uczestnicy rajdu złożyli przy pomniku kwiaty i zapalili znicze. W dalszą drogę cykliści udali się do Poturzyna, trasą która wiodła przez Wasylów. W Poturzynie miał miejsce kolejny postój, kwiaty złożono na cmentarzu pochodzącym z czasów I wojny światowej oraz przy znajdującym się przy Szkole Podstawowej pomniku upamiętniającym pobyt w Poturzynie wielkiego artysty – muzyka Fryderyka Chopina, który przebywał tam w 1830 roku w odwiedzinach u swojego przyjaciela Tytusa Wojciechowskiego – właściciela dóbr ziemskich. Rajd zakończył się spotkaniem integracyjnym, z poczęstunkiem dla każdego uczestnika rajdu. Częstowano tradycyjnym staropolskim żurkiem i kiełbasą wypiekaną w staropolskim piecu z rusztem.
Mimo tego, że pogoda trochę płatała figle – bo i świeciło słońce i padał deszcz i było dość wietrznie, humory dopisywały wszystkim cyklistom  a czas upłynął w miłej i sympatycznej atmosferze. Wspólna wyprawa, pokonywanie kolejnych wzniesień oraz wesołe rozmowy podczas wspólnej jazdy stworzyły tak wspaniały klimat, który na długi czas zostanie w naszej pamięci.

“Dofinansowano ze środków Programu Wieloletniego NIEPODLEGŁA na lata 2017-2022 w ramach Programu Dotacyjnego „Niepodległa” – nazwa zadania: Mieszkańcy Gminy Telatyn RAZEM dla Niepodległej.