Przed nami Święta Majowe

Przed nami czas trzech świąt majowych: 1, 2 i 3 maja, które są szczególnie istotne w polskiej historii. Ważne jest byśmy byli świadomi tego, dlaczego świętujemy, skąd wzięły się święta majowe i komu je zawdzięczamy. Historia tych świąt niekiedy jest bardzo burzliwa aczkolwiek warta poznania.

1 Maja – to Międzynarodowy Dzień Pracy. Rodowód tego święta sięga XIX wieku i niestety jest naznaczony krwią i cierpieniem wielu osób. Święto zostało ustanowione w Paryżu w 1890 r. przez Kongres założycielski II Międzynarodówki. Data  1 maja była wyrazem pamięci dla strajkujących robotników z Chicago, którzy w 1886 r. protestowali przeciwko niskim płacom oraz 12-godzinemu dniowi pracy. Manifestacja została brutalnie stłumiona przez policję, na skutek czego życie straciło wiele osób. Pierwsze obchody święta 1 maja odbyły się m.in. w Wielkiej Brytanii, Niemczech Belgii i Francji. W Polsce święto głównie kojarzone jest z poprzednim ustrojem PRL. Dzień  1 maja w Polsce został ustanowiony Świętem Pracy i dniem wolnym od pracy w  1950 r.

2 Maja – obchodzony jest Dzień Flagi Państwowej oraz Dzień Polonii i Polaków za granicą. To jedno z najmłodszych świąt państwowych, które zostało wprowadzone na mocy ustawy z dn. 20.11.2004 r. o godle, barwach i hymnie narodowym. Jego głównym założeniem jest popularyzacja wiedzy o polskiej tożsamości i symbolach narodowych. Sięgając do historii warto wiedzieć również, że 2 maja 1945 r. polscy żołnierze z I Dywizji Kościuszkowskiej, zdobywający Berlin, umieścili polską flagę na Kolumnie Zwycięstwa w Tiergarten oraz na Reichstagu w Berlinie. Natomiast w okresie Polski Ludowej był to dzień, kiedy po obchodach pierwszomajowych zdejmowano wszystkie flagi, aby nie zostały na Święto Konstytucji 3 Maja, które nie było przez komunistyczne władze uznawane. Dziś ochronę prawną symboli państwa gwarantuje Konstytucja, a warunki jej używania określa ustawa. W ten dzień w szczególny sposób pamiętajmy aby wywiesić flagę Polski i tym samym podkreślić naszą narodową tożsamość.

 3 Maja – obchodzimy rocznicę uchwalenia Konstytucji z 1791 r. Była to pierwsza w Europie i druga na świecie (po amerykańskiej z 1787 r.) konstytucja uchwalona przez tzw. Sejm Wielki. Za jej autorów uważa się króla Stanisława II Augusta Poniatowskiego, wielkiego marszałka litewskiego Ignacego Potockiego oraz ks. Hugona Kołłątaja, duchownego i filozofa. Uchwalenie Konstytucji 3 Maja uważa się za jedno z najważniejszych i przełomowych wydarzeń w historii państwa Polskiego. Mimo późniejszych rozbiorów, dokument ten pomagał kolejnym pokoleniom podtrzymać dążenia do niepodległości.

Obchody tego święta były zakazane podczas rozbiorów, a ponownie jego obchodzenie zostało wznowione w II Rzeczypospolitej w kwietniu 1919 roku. Zdelegalizowane zostało podczas okupacji niemieckiej i sowieckiej podczas II wojny światowej oraz w styczniu 1951 roku za czasów ustroju PRL. Do roku 1989 w tym dniu często dochodziło w Polsce do protestów i demonstracji antyrządowych i antykomunistycznych. Dopiero po zmianie ustroju, od kwietnia 1990 r. Święto Konstytucji 3 Maja należy do uroczyście obchodzonych polskich świąt.