Przed nami Święta Majowe – dni, o których warto pamiętać

Szanowni Państwo przed nami czas trzech świąt majowych: 1, 2 i 3 maja, które są szczególnie istotne w polskiej historii. Ważne jest byśmy tą historię znali i przede wszystkim wiedzieli skąd te święta się wywodzą. Historia tych świąt niekiedy jest bardzo burzliwa aczkolwiek warta poznania.

1 Maja – to Międzynarodowy Dzień Pracy obchodzony corocznie od 1890 roku.  W Polsce Święto Pracy jest świętem państwowym od 1950 roku.  Historia tego święta sięga XIX wieku i niestety jest naznaczona krwią i cierpieniem wielu osób. Święto zostało ustanowione w Paryżu w 1890 r. przez Kongres założycielski II Międzynarodówki. Data ta wyrazem pamięci dla strajkujących robotników z Chicago, którzy w 1886 r. protestowali przeciwko niskim płacom oraz 12-godzinemu dniowi pracy. Strajk robotników był brutalnie tłumiony przez policję, na skutek czego życie straciło wiele osób aczkolwiek doprowadził do tego, że właściciel fabryki zmuszony został do radykalnych ustępstw. Nie trwało to jednak zbyt długo. Już w lutym 1886 dokonał zwolnienia wszystkich pracowników. Na ich miejsce zatrudnił całkowicie nową kadrę, której bezpieczeństwa miała pilnować kilkudziesięcioosobowa grupa ochroniarzy. Działacze związkowi szybko przeszli do ofensywy i rozpoczęli przygotowania do demonstracji planowanej właśnie na 1 maja. Pierwsze obchody święta pracy odbyły się m.in. w Wielkiej Brytanii, Niemczech Belgii i Francji. W Polsce święto głównie kojarzone jest z poprzednim ustrojem PRL mimo tego, że na ziemiach polskich pierwsze obchody miały miejsce w już 1890 i odbywały się niejednokrotnie wbrew woli zaborców. Dzień  1 maja w Polsce został ustanowiony Świętem Pracy i dniem wolnym od pracy w  1950 r.

2 Maja – obchodzony jest Dzień Flagi Państwowej oraz Dzień Polonii i Polaków za granicą. To jedno z najmłodszych świąt państwowych, które zostało wprowadzone na mocy ustawy z dn. 20.11.2004 r. o godle, barwach i hymnie narodowym. Jego głównym założeniem jest popularyzacja wiedzy o polskiej tożsamości i symbolach narodowych. Sięgając do historii warto wiedzieć również, że 2 maja 1945 r. polscy żołnierze z I Dywizji Kościuszkowskiej, zdobywający Berlin, umieścili polską flagę na Kolumnie Zwycięstwa w Tiergarten oraz na Reichstagu w Berlinie. Natomiast w okresie Polski Ludowej był to dzień, kiedy po obchodach pierwszomajowych zdejmowano wszystkie flagi, aby nie zostały na Święto Konstytucji 3 Maja, które nie było przez komunistyczne władze uznawane. Dziś ochronę prawną symboli państwa gwarantuje Konstytucja, a warunki jej używania określa ustawa.  Pamiętajmy, aby na czas świąt majowych wywiesić flagę Polski i tym samym podkreślić naszą narodową tożsamość.

3 Maja – w ten dzień obchodzimy rocznicę uchwalenia Konstytucji z 1791 r. Była to pierwsza w Europie i druga na świecie (po amerykańskiej z 1787 r.) konstytucja uchwalona przez tzw. Sejm Wielki. Za jej autorów uważa się króla Stanisława II Augusta Poniatowskiego, wielkiego marszałka litewskiego Ignacego Potockiego oraz ks. Hugona Kołłątaja, duchownego i filozofa. To jedno z najważniejszych i przełomowych wydarzeń w historii naszego państwa Polskiego.  Obchody tego święta były zakazane podczas rozbiorów, a ponownie jego obchodzenie zostało wznowione w II Rzeczypospolitej w kwietniu 1919 roku. Zdelegalizowane zostało podczas okupacji niemieckiej i sowieckiej podczas II wojny światowej oraz w styczniu 1951 roku za czasów ustroju PRL. Do roku 1989 w tym dniu często dochodziło w Polsce do protestów i demonstracji antyrządowych i antykomunistycznych. Dopiero po zmianie ustroju, od kwietnia 1990 r. Święto Konstytucji 3 Maja należy do uroczyście obchodzonych polskich świąt. 

Biuro Programu „Niepodległa” przygotowało spot zachęcający wszystkich Polaków do wywieszenia polskiej flagi pt. „Niepodległa – moja flaga”. Można go obejrzeć i udostępnić ze stron: