Dożynki powiatowe w Tarnawatce

Rolnicy z powiatu tomaszowskiego 25 sierpnia br podziękowali za tegoroczne plony podczas Dożynek Powiatowych, które odbyły się w Tarnawatce. Dożynki to nie tylko doskonała okazja do wdzięczności za udane plony i zbiory ale również okazja, do tego żeby przypomnieć, co człowieka łączy z przyrodą i co zawdzięcza naturze i Panu Bogu.
W świętowaniu dożynkowym udział wzięły władze Gminy Telatyn na czele z Wójtem Gminy panem Dariuszem Kozłowskim, panem Jarosławem Romanowskim Przewodniczącym Rady Gminy, Radnymi oraz Sekretarzem Gminy panem Mieczysławem Szarugą i pracownikami Urzędu. W dożynkach uczestniczyły również dwie delegacje z wieńcami: KGW Radków – wieniec współczesny oraz Sołectwo Telatyn Kolonia Druga – wieniec tradycyjny, sołtysi, członkowie Klubu Seniora i mieszkańcy Gminy. Wieniec przygotowany przez Koło Gospodyń Wiejskich w Radkowie otrzymał III miejsce w konkursie na najpiękniejszy wieniec dożynkowy. II miejsce za przygotowanie Sernika Kryszyńskiego wywalczyła pani Małgorzata Mielniczuk z Kryszyna, która wzięła udział w konkursie na zdrową potrawę, z wykorzystaniem lokalnych produktów w ramach projektu ,,Aktywność. Współprca. Rozwój”, którego głównym organizatorem była Lokalna Grupa Działania ,,Roztocze Tomaszowskie”. Tradycyjnie jak co roku przyznano również odznaczenia państwowe dla zasłużonych rolników. Otrzymali je również mieszkańcy Gminy Telatyn: pan Janusz Szczerba z Łachowiec, pan Robert Karczmarczyk z Kryszyna, pan Jacek Skijko z Posadowa i pan Przemysław Prus z Łykoszyna.

Po powitaniu i okolicznych wystąpieniach gospodarzy dożynek Starosty tomaszowskiego pana Henryka Karwana i Wójta Gminy Tarnawatka pana Piotra Pasiecznego miała miejsce uroczysta Msza św. w intencji rolników. Oprawę muzyczną przygotował Chór Tarna Vox, który zaprezentował również obrzęd żniwno – dożynkowy. Na scenie wystąpił także Zespół Pieśni i Tańca Ziemi Hrubieszowskiej. Rolę Starostów Dożynek pełnili pani Barbara Cisło z Niemirówka i pan Krzysztof Kołodziej z Pauczna. W darze ołtarza przedstawicielki KGW Radków przekazały chleb i kwiaty. Oprócz licznie przybyłych na dożynki rolników, wydarzenie to zaszczycili swoją obecnością zaproszeni goście na czele z panem Jackiem Sasinem Wiceprezesem Rady Ministrów, senatorem panem Jerzym Chróścikowskim, Posłami na Sejm RP – pan Tomaszem Zielińskim i pan Sławomirem Zawiślakiem. Obecni byli również przedstawiciele Wojewody i Marszałka Województwa Lubelskiego, Wójtowie i Burmistrzowie poszczególnych gmin powiatu tomaszowskiego, delegacje służb mundurowych i instytucji oraz poczty sztandarowe. Wśród gości była również delegacja z Niemiec i z Ukrainy.

Jak co roku podczas dożynek nie zabrakło atrakcji dla dorosłych i dzieci – były wystawy rolnicze, stoiska promocyjne i regionalne oraz stoiska KGW.