• a
  • b
  • c
  • d
  • e
  • f
  • g
Text size

W zdrowym ciele, zdrowy duch – czyli jak żyć długo i zdrowo

b_200_0_16777215_00___images_phocagallery_2018_04_dz_thumbs_phoca_thumb_l_dsc_1367.jpgŚwiatowy Dzień Zdrowia obchodzony corocznie 7 kwietnia stał się inspiracją do zorganizowania w Gminie Telatyn wydarzenia pod nazwą ,,Dzień Zdrowia", będącego kontynuacją Programu Zdrowa Gmina, który od kilku już lat jest organizowany przez Wójta Gminy Telatyn Elżbietę Stąsiek - Witkowską. Światowy Dzień Zdrowia to nie tylko okazja do uświadomienia rządom, producentom, przedsiębiorstwom handlowym czy też pojedyńczym osobom, jak niebagatelne znaczenie ma zdrowie, na rzecz którego trzeba działać na wielu płaszczyznach, to także różnego rodzaju inicjatywy, które podejmowane na płaszczyznach lokalnych uświadamiają jak niewiele trzeba by zdrowo żyć. Stąd też i takie prozdrowotne spotkanie w Urzędzie Gminy, które zostało poświęcone konkretnym zagadnieniom i problemom zdrowotnym, ważnym dla każdego człowieka.

Podczas zorganizowanego 24 kwietnia 2018r. ,,zdrowotnego spotkania" w Gminie Telatyn można było nie tylko posłuchać prelekcji ale też wykonać podstawowe badania profilaktyczne – zbadać poziom cukru oraz ciśnienie krwi.
Jako pierwszy z prelekcją wystąpił pan Henryk Knap – specjalista w zakresie Ratownitwa medycznego, który opowiadał o pierwszej pomocy przedmedycznej oraz jak postępować w sytuacjach zagrażajacych ludzkiemu życiu – m.in. w omdleniach, opażeniach, zadławieniach, złamaniach kończyn. Swój wykład poparł ćwiczeniami praktycznymi, podczas których na fantomie oraz na uczestnikach wykładu uczył jak udzielić pierwszej pomocy w różnych sytuacjach. Taki kurs pierwszej pomocy jest niezwykle ważny i powinien go przejść każdy człowiek. Wiele razy bowiem słyszy się, że ktoś się nie zatrzymał, widząc wypadek, bo i tak nie umiałby pomóc, bo nie wiedział co zrobić a bał się, że tylko zaszkodzi. Dlatego też taki kurs przechodzić powinna nie tylko młodzież w szkole, ale także wszyscy, dla których ludzkie życie jest najważniejsze.
Wykład na temat chorób nowotworowych piersi oraz prezentację multimedialną przygotowała pani Anna Gardecka – Prezes Stowarzyszenia Kobiet po Leczeniu Raka Piersi ,,Tomaszowskie Amazonki". Dodatkowo prowadziła także naukę i ćwiczenia samokontroli piersi na fantomach z różnego rodzaju guzkami i zmianami.
Podczas spotkania padło kilka trafnych spostrzeżeń a mianowicie takie, że kobiety się nie badają, ponieważ po pierwsze - nie potrafią, a po drugie - po prostu boją się, że coś jednak w badanej piersi (jednej czy drugiej) znajdą i po trzecie w natłoku różnych obowiązków nie mają na to czasu. Zaznaczyć należy jednak, że takie samobadanie piersi oprócz wyrazu troski o swoje zdrowie jest przede wszystkim wyrazem odpowiedzialności. Dzięki prostemu badaniu możemy potwierdzić dobry stan swojego zdrowia, ale możemy też wygrać życie, które jest ważne nie tylko dla nas.
Dzień Zdrowia zakończyła prelekcja pani Ewy Łukasiewicz – specjalisty farmacji, która opowiedziała o zastosowaniu ziół w lecznictwie oraz wyjaśniła w jaki sposób najlepiej oczyścić organizm z różnorodnych toksyn, które docierają do naszego organizmu każdego dnia wieloma drogami – poprzez skórę, oddychanie oraz jedzenie. Ich źródłem są związki chemiczne występujące w otaczającym nas środowisku i żywności, niewłaściwa dieta, nadużywanie leków czy nawet codzienny stres. Dlatego też tak ważne jest by organizm w miarę swoich możliwości oczyścić. Pani Ewa podała różne sposoby i bardzo proste metody w jaki sposób to uczynić oraz podkreśliła jak wielkie ma to znaczenie dla naszego organizmu.

Urząd Gminy Telatyn

ul. Fryderyka Chopina 10
22-652 Telatyn
NIP 921-13-72-720
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
tel. 84 66 13 110

 

Harmonogram odbioru odpadów z gminy Telatyn na rok 2018

logo

album 0001

Dzisiaj jest: 22 Lipiec 2018
Imieniny obchodzą: Maria, Magdalena, Wawrzyniec

Nieodpłatna Pomoc Prawna

bpp cr

bip.gif

mar.png

tl.gif

d.jpg

m.jpg

Licznik odwiedzin

Dzisiaj4
Wczoraj64
Tydzień560
Miesiąc1984
Wszystkie448790