• a
  • b
  • c
  • d
  • e
  • f
  • g
Text size

Żołnierz Wyklęty z Łykoszyna będzie miał swój grób

stanislaw samiecStanisław Samiec ps. Pasek pochodzący z Łykoszyna będzie miał swój imienny grób. To kolejny zidentyfikowany Żołnierz Wyklęty. Jego szczątki zostały ekshumowane i zidentyfikowane przez Instytut Pamięci Narodowej z cmentarza przy ul. Unickiej w Lublinie. 1 lutego br w Pałacu Prezydenckim wręczono noty identyfikacyjne rodzinom ofiar totalitaryzmu, wśród nich znalazł się Stanisław Samiec ps. ,,Pasek”

 

Stanisław Samiec, syn Stefana i Pauliny z domu Byra, urodził się 14 marca 1925 r. w Łykoszynie (gm. Telatyn). W czasie okupacji razem z bratem Edwardem ps. Paź należał do tzw. "Żelaznej Kompanii", która dowodzona była przez pewien okres czasu przez sierżanta Andrzeja Dżygałę ps. Korczak, a następnie przez ppor. Eugeniusza Siomę ps. Lech. Po wkroczeniu do Polski Sowietów, Stanisław Samiec pozostał w konspiracji. Początkowo współpracował z oddziałem AK-WiN Jana Leonowicza "Burty", do którego zagrożony aresztowaniem dołączył jesienią 1946 roku. Po śmierci Jana Leonowicza "Burty", służył w oddziale Jana Turzynieckiego" Mogiłki", jako dowódca jednego z patroli. Ujęty i aresztowany wraz ze swoim pododdziałem został 30 września 1952 r. w Przewodowie przez grupę operacyjną Tomaszowskiego Powiatowego Urzędu Bezpieczeństwa i Korpusu Bezpieczeństwa Wewnętrznego. Ciężko ranny, dostał postrzał w kręgosłup. Przewieziony został do siedziby Powiatowego Urzędu Bezpieczeństwa Publicznego w Tomaszowie Lubelskim, a następnie na oddział szpitalny więzienia na Zamku w Lublinie, tam leczony wyłącznie ambulatoryjnie zmarł w wyniku odniesionych ran 18 października 1952 r., a miejsce jego pochówku nie było znane nawet najbliższej rodzinie.
Fot. źródło: niezalezna.pl

Urząd Gminy Telatyn

ul. Fryderyka Chopina 10
22-652 Telatyn
NIP 921-13-72-720
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
tel. 84 66 13 110

 

Harmonogram odbioru odpadów z gminy Telatyn na rok 2018

logo

album 0001

Dzisiaj jest: 23 Lipiec 2018
Imieniny obchodzą: Bogna, Brygida, Apolinary

Nieodpłatna Pomoc Prawna

bpp cr

bip.gif

mar.png

tl.gif

d.jpg

m.jpg

Licznik odwiedzin

Dzisiaj36
Wczoraj69
Tydzień36
Miesiąc2085
Wszystkie448891