• a
  • b
  • c
  • d
  • e
  • f
  • g
Text size

Uroczystości 11 Listopada w naszej Gminie

23319539 909168455912271 6623456310595695900 nUroczystości związane z Odzyskaniem przez Polskę Niepodległości po 123 latach niewoli to jedno z najważniejszych wydarzeń patriotycznych dla każdego Polaka. To również szczególny czas wspominania tych, którzy dla niepodległej Polski złożyli najcenniejszy dar – swoje życie. W związku z tym dniem, w całej Polsce odbywają się różnego rodzaju uroczystości patriotyczne, akcje, inicjatywy i wydarzenia mające na celu upamietnienie tego wyjątkowego dnia.

 

W Gminie Telatyn jako pierwsi, bo już 10 listopada świętowanie rozpoczęli uczniowie ze Szkoły Podstawowej im. Fryderyka Chopina w Poturzynie. W przygotowanie uroczystości zaangażowała się cała społeczność szkolna, która postanowiła w szczególny sposób uczcić dzień tak ważny dla każdego Polaka.
Montaż słowno – muzyczny przygotowali uczniowie klasy VI, pod kierunkiem pani Grażyny Dobrzańskiej. Uczniowie poszczególnych klas przygotowali również prezentację piosenek patriotycznych. Ze specjalnymi, okolicznościowymi wierszami napisanymi w zwiazku ze Świętem 11 Listopada wystąpiła pan Winczysława Bartecka – nasza regionalistka. W jej wykonaniu można było usłyszeć dwa wiersze: ,,Partyzanckie wspomnienia" oraz ,,Żołnierskie mogiły".
W zwiazku z uroczystością odbył się również Szkolny Konkurs Piosenki Patriotycznej. W kategorii przedszkolaki – Lenka Lepionka zaśpiewała piosenkę pt. ,,Czerwone jabłuszko". W kategorii solowe występy uczniów z klas IV – VI wystąpiły: Dorotka Lepionka - ,,Dziewczyna z granatem w ręce", Nikola Brzozowiec - ,,Przybyli ułani pod okienko" oraz Nikola Sobuś - ,,Dokąd idziesz Polsko?". W kategorii zespoły zaprezentowały się dwie grupy uczestników: Martyna Rybak i Emilia Gala - ,,Deszcz, jesienny deszcz" oraz Róża Sabura, Faustyna Sabura i Klara Jakubowska - ,,Dziewczyna z granatem w ręce".
11 listopada br w Kościele filialnym pw. Matki Bożej Królowej Polski w Telatynie odbyła się Uroczysta Msza św. w intencji Ojczyzny, którą odprawił i Słowo Boże wygłosił proboszcz parafii pw. Podwyższenia Krzyża św. w Żulicach ks. Andrzej Bastrzyk. W uroczystości udział wzięli: Sekretarz Urzędu Gminy Telatyn pan Mieczysław Szaruga, kombatranci, poczty sztandarowe harcerze z 19 DH im. 12 Pułku Ułanów Podolskich w Telatynie, nauczyciele, społeczność szkolna na czele z Dyrektorem Szkoły panem Bogdanem Tuckim, Dyrektor Biblioteki pani Alicja Górnik oraz mieszkańcy Gminy Telatyn. Dalsza część obchodów miała miejsce w Szkole Podstawowej im. kard. Stefana Wyszyńskiego w Telatynie. W okolicznościowym przemówieniu, które wygłosił Sekretarz Urzędu Gminy Telatyn pan Mieczysław Szaruga, nie tylko nawiązał do czasów, kiedy Polska z pełnym poświęceniem walczyła o swoje prawa ale również podkreślił jak obchodzone Świeto 11 Listopada jest ważne dla Polaków obecnie - ,,Data 11 Listopada jest niezmiernie ważna dla każdego Polaka. To dzień odzyskania niepodległości. Po 123 latach rozbiorów, karania za mówienie po polsku, zsyłek na Sybir, germanizacji, walki brata z bratem – Polacy odzyskali swój dom, odzyskali Orła Białego, odzyskali biało czerwoną flagę. Polska była wolna i niepodległa.(...) Święto Niepodległości przetrwało w tradycji i świadomosci Polaków jako bardzo ważny dzień będący wyrazem szacunku dla minionych pokoleń, które walczyły o niepodległą Ojczyznę. Oddajemy hołd wszystkim polakom i żołnierzom. Płacili za to krwią i życiem. Jesteśmy im wdzięczni za to, że nigdy nie przestali wierzyć w niepodległą Polskę i oddajemy im cześć, za to wielkie poświęcenie".
W dalszej części uroczystości, uczestnicy obejrzeli część artystyczną przygotowaną przez uczniów ze Szkoły Podstawowej w Telatynie, natomiast harcerze złożyli wieniec pod pomnikiem ku czci poległych mieszkańców Telatyna podczas II wojny światowej.

Urząd Gminy Telatyn

ul. Fryderyka Chopina 10
22-652 Telatyn
NIP 921-13-72-720
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
tel. 84 66 13 110

 

wybory samorzadowe 2018

Harmonogram odbioru odpadów z gminy Telatyn na rok 2018

logo

album 0001

Dzisiaj jest: 19 Sierpień 2018
Imieniny obchodzą: Konstancja, Emilia, Julian

Nieodpłatna Pomoc Prawna

bpp cr

bip.gif

mar.png

tl.gif

d.jpg

m.jpg

Licznik odwiedzin

Dzisiaj81
Wczoraj80
Tydzień660
Miesiąc1555
Wszystkie451212