• a
  • b
  • c
  • d
  • e
  • f
  • g
Text size

Uroczystości 11 – to Listopadowe w Gminie Telatyn

b_200_0_16777215_00___images_phocagallery_2016_11_11-11-16_thumbs_phoca_thumb_l_15055879_706795556149563_7186317701718115253_n.jpgDzień 11 listopada dla każdego Polaka, to nie tylko szczególny czas upamiętniający odzyskanie przez Polskę niepodległości po 123 latach niewoli. To również wyjątkowy moment wspominania tych, którzy dla niepodległej Polski złożyli najcenniejszy dar – swoje życie, by mogła on znowu wejść do grona państw suwerennych i niepodległych, liczących się na europejskiej scenie.

 

Jako pierwsi , bo już 10 listopada świętowanie rozpoczęli uczniowie ze Szkoły Podstawowej w Żulicach. W przygotowanie uroczystości zaangażowała się cała społeczność szkolna, która postanowiła w szczególny sposób uczcić dzień tak ważny dla każdego Polaka. Młodsze klasy przygotowały kotyliony dla wszystkich uczestników, natomiast starsze przybliżyły wydarzenia listopadowe podczas przedstawienia pt. ,,11 Listopada Dzień Niepodległości", które zostało przygotowane pod kierunkiem pani Małgorzaty Nadłonek. Doskonale przygotowana scenografia, podniosłe treści oraz patriotyczne pieśni nie tylko doskonale oddały klimat wydarzeń z 1918 roku ale też stanowiły swoistego rodzaju preludium do dalszego świętowania.

11 listopada br w Kaplicy w Telatynie odbyła się Uroczysta Msza św. w intencji Ojczyzny, którą odprawił i Słowo Boże wygłosił proboszcz parafii pw. Podwyższenia Krzyża św. w Żulicach ks. Andrzej Bastrzyk. W uroczystości udział wzięli Wójt Gminy Telatyn pani Elżbieta Stąsiek – Witkowska, Sekretarz Urzędu Gminy Telatyn pan Mieczysław Szaruga, harcerze z 19 DH im. 12 Pułku Ułanów Podolskich w Telatynie wraz z opiekunem Henrykiem Szarugą, nauczyciele, uczniowie oraz mieszkańcy Gminy Telatyn. Dalsza część obchodów miała miejsce w Szkole Podstawowej im. kard. Stefana Wyszyńskiego w Telatynie. Okolicznościowe przemówienie do wszystkich zebranych skierowała Wójt Gminy Telatyn Elżbieta Stąsiek – Witkowska, która nie tylko przybliżyła tło historyczne tamtych lat ale również zaapelowała o poszanowanie wolności i tradycji oraz wartości duchowych, religijnych i patriotycznych, które niewątpliwie stanowią największa wartość, niezależnie od naszych przekoń czy też różnic politycznych - ,,Ten niebywały entuzjazm naszych przodków powinien udzielić się również i nam, inspirując nas do działania oraz budząc dumę z tego, że jesteśmy Polakami, że mamy tak bogate dziedzictwo narodowe, i że kontynuujemy dzieło wielkich rodaków. Nie możemy przecież ich zawieść." Wójt Gminy Telatyn postawiła też przed każdym bardzo istotne pytanie – czy dziś potrafimy dobrze wykorzystać wolność wywalczoną przez poprzednie pokolenia, czy umiemy się nią cieszyć i czy umiemy ją należycie pielęgnować. W dalszej części patriotycznego spotkania harcerze złożyli wieniec pod pomnikiem ku czci poległych mieszkańców Telatyna podczas II wojny światowej a uczestniczący wysłuchali i obejrzeli bogatą w treści patriotyczne część artystyczną przygotowaną przez uczniów Szkoły Podstawowej w Telatynie. Na zakończenie wręczono kwiaty panu Stanisławowi Wójcikowi ze Światowego Związku Żołnierzy Ak Koło Rejonowe w Telatynie – z okazji jego 90 – tych urodzin. Życzenia w imieniu swoim i zgromadzonej sołeczności złożyli Wójt Gminy Telatyn i Dyrektor Szkoły Podstawowej w Telatynie.

Obchody Święta Niepodległości w Gminie Telatyn zakończyło Uroczyste spotkanie z okazji odzyskania przez Polskę jakie zostało zorganizowane 14 listopada w Szkole Podstawowej im. Fryderyka Chopina w Poturzynie. Uczestnicy tego wydarzenia mogli wysłychać przygotowanego przez uczniów montażu słowno – muzycznego przygotowanego przez klasy IV-VI pod opieką pani Moniki Krasickiej oraz pięknych pieśni patriotycznych, które wykonywały poszczególne klasy wraz ze swoimi wychowawcami. W ich interpretacji można było usłyszeć m.in. pieśni: ,,Czerwone jabłuszko", ,,O mój rozmarynie", ,,Serce w plecaku", ,,Róża czerwona", ,,Ojczyzna", ,,Niepodległość" oraz ,,Rozkwitały pąki białych róż". Swe wokalne umiejętności zaprezentował również Chór działający przy Parafii pw. Przemienienia Pańskiego w Nowosiółkach. W związku ze świętem 11 Listopada odbył się także I Szkolny Koncert Pieśni Patriotycznej.

        

 

Urząd Gminy Telatyn

ul. Fryderyka Chopina 10
22-652 Telatyn
NIP 921-13-72-720
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
tel. 84 66 13 110

 

Harmonogram odbioru odpadów z gminy Telatyn na rok 2018

logo

Dzisiaj jest: 22 Maj 2018
Imieniny obchodzą: Julia, Wiesława, Helena

Nieodpłatna Pomoc Prawna

bpp cr

bip.gif

mar.png

tl.gif

d.jpg

m.jpg

Licznik odwiedzin

Dzisiaj85
Wczoraj103
Tydzień188
Miesiąc1859
Wszystkie443138